JOHANNESBURG BAR COUNCIL COMMITTEES 2019/2020

SILKS COMMITTEE:
Chair: K Tsatsawane SC (Chairperson)
M (Sesi) Baloyi SC (Vice-Chairperson)
A A Crutchfield SC
M Dewrance SC
K D Moroka SC
A R G Mundell SC
P G Seleka SC
C F van der Merwe SC

2. TREASURY COMMITTEE:
Chair: C F van der Merwe SC
I P Green SC
H van Eeden SC
A E Ayayee
O N Manaka
D J Smit
J E Smit

2.1 HUMAN RESOURCES AND ADMINISTRATION COMMITTEE:
Chair: M (Sesi) Baloyi SC
A Saldulker
N Ralikhuvhana
X Stylianou
C Rowji

2.2 LIBRARY COMMITTEE:
Chair: G. Pretorius SC
J I Du Toit SC
Z Khan
E Nwedo
A Pullinger

3. ADMISSIONS COMMITTEE:
Chair: P Seleka SC
G J Nel SC
A I Cajee
H J Fischer
B M Gilbert
G W Girdwood
J L Khan
T J Loabile-Rantao
K Mitchell
R Naidoo
S Schulenburg
S I Shangisa
S Swartz

4. BRIEFING PATTERNS COMMITTEE:
Chair: K Tsatsawane SC (Chair)
S S Cohen
D Turner
N Adam
N Badat
K K Maputla
R B Mkhabela
K M Ramarumo
C L Robertson
L P Sigogo

5. PUPILAGE AND ADVOCACY TRAINING COMMITTEE
Chair: A A Crutchfield SC
S Poswa-Lerotholi SC (Vice-Chair)
C Georgiades SC
L Bedhesi
J Pretorius
J Khan
N Lombard
A P S Nxumalo
O N Manaka
P Bosman
S Wilson
B Manentsa
A Cajee

6. PROFESSIONAL AND FEES COMMITTEE:
Chair: C F van der Merwe SC
E Wessels SC
A Mosam SC
M Lekoane
D Lundström
Don Mahon (Secretary)
B Makola
T Motloenya
Y Ntloko
S Shangisa

7. HOUSING AND MEMBERSHIP COMMITTEE:
Chair: A R G Mundell SC
S J Cowen SC
J P Daniels SC
A Mosam SC
G Ally
C J Bekker
B L Manentsa
N E Nwedo
N Ralikhuvhana
B Bhabha

8. PRO BONO AND SMALL CLAIMS COURT COMMITTEE:
Chair: M A Dewrance SC
I de Vos
E Eksteen
J L Khan
J Napo
R M Ozoemena
S L Shangisa
S Wilson

9. HIGH COURT COMMITTEE:
Chair: P Seleka SC
G J Nel SC
N Ali
A I Cajee
H J Fischer
G W Girdwood
H Gray
J L Khan
T J Loabile-Rantao
A Milovanovic
K Mitchell
I Phalane
N Ralikhuvhana
S L Shangisa

10. HUMAN RIGHTS COMMITTEE:
Chair: L P Nobanda SC
D Lundström
C McConnachie
S Mayet

11. TRANSFORMATION COMMITTEE:
Chair: M A Dewrance SC
S J Cowen SC
A Mosam SC
E Eksteen
G W Girdwood
P Jagganath
J L Khan
T J Loabile-Rantao
K Premhid
N Ralikhuvhana
L Segal
S L Shangisa
C Steinberg
S Wilson

12. SPECIAL PROJECTS COMMITTEE:
Chair: K Moroka SC

13. YOUNG BAR COMMITTEE:
Chair: Don Mahon
B Brammer
K Harding
C De Witt
F McAdam
L Ntshangase
M Rasivhetshele
Q Dzimba
H Mbatha
C Louis

14. BENEVOLENT FUND COMMITTEE:
Chair: A Bham SC
M Cochrane SC
D Mahon
P Jara
K Mhango
L Franck
D Mokoka
Y Ntloko
I Phalane

15. JUDICIAL CANDIDATES REVIEW COMMITTEE:
Chair: N Lombard
N Ali
H Bothma
A I Cajee
W De Beer
K Mitchell
N Nyembe
P Seseane

16. LPA TASK TEAM:
Chair: M (Sesi) Baloyi SC
R Moultrie
A Cajee
A Dipa
J Khan
J Pretorius
C Tabata
A Rawhani-Mosalakae

 

Print Friendly, PDF & Email